DENİZLİ ÇAL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DOKUZTAŞ, SEKSEK, MENDİL KAPMACA...... GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİKLERİ BAŞLADI

DOKUZTAŞ, SEKSEK, MENDİL KAPMACA...... GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİKLERİ BAŞLADI

        13 Nisan 2015 Pazartesi Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Sayın Kaymakamımız Selami KORKUTATA, Garnizon Komutanı Mehmet KARABULUT, Belediye Başkanı Fethi AKCAN, Cumhuriyet Savcısı Yasin ARIKAN, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Süleyman EKİCİ ve İlçe MalMüdürü Mustafa Yılmaz ŞİMŞEK´in katılımlarıyla başladı. 

          Açılış töreninde İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Süleyman EKİCİ, organizasyonun temel hedefinin  unutulmaya yüz tutmuş oyunları  hatırlamak , kültürel mirasımızı unutmamak ve çocuklarımızla iletişim kurmak olduğunu belirtti. Günümüzde çocukların internet , tablet ve cep telefonu üçgeninde sıkışıp kaldığını söyleyen EKİCİ, "hepimiz çocukluğumuzda mahallemizde oynadığımız oyunların özlemi içindeyizdir. Bundan dolayı bizler yetişkinler olarak yavrularımızın hayal dünyasını genişletmek için çabalıyoruz. Geçmişle günümüz arasında kurulacak güzel bağların çocuklarımızda aidiyet duygusunu artıracağını ümit ediyoruz.  Çocuk, oynarken diğer insanlarla iletişim kurmayı, paylaşmayı, iş birliğini ve yardımlaşmayı, birlikte problem çözmeyi öğrenir. Sosyal kuralları ve etik değerleri oyun yoluyla daha kolay kazanır.    Ayrıca bu etkinliklerle ortak paydalarda buluşma  , birlikte güzel vakit geçirme , birbirine yakınlaşma ve kardeşlik tohumu serpme yegane gayemizdir. Oyunun da hayatımızda fiziksel, bilişsel, dil, duygusal ve sosyal gelişimimize olan katkıları saymakla bitmeyecektir.  Ben de bu duygu ve düşüncelerle  şölenimizin kutlu olmasını temenni ediyor. Planlama , Organizasyon ve bu oyunların güzel bir şekilde oynanması için emeği geçen tüm personelimi kutluyor , Kapalı Spor salonunu etkinliğimiz için tahsis eden İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü ile katkı veren tüm kamu kurumlarına da teşekkür ediyorum. Katılımlarınız için saygı ve sevgilerimi sunuyorum." dedi.

        İlçemiz ilkokul, ortaokul ve liselerinin katıldığı şenlikte 391 öğrencimiz üçtaş, dokuztaş, t seksek, mangala, halat çekme, mendil kapmaca, tombik ve dama oyunlarında yeteneklerini sergileyeceklerdir. Geleneksel Çocuk Oyunları şenliği 17 Nisan Cuma günü tamamlanacaktır.

 

 

 

Hükümet Konağı Kat2 Çal/DENİZLİ - 0 258 751 33 86

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.