DENİZLİ ÇAL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

METEM ÖĞRENCİLERİ ENERJİYİ GÜNEŞTEN ELDE EDİYORLAR

METEM ÖĞRENCİLERİ ENERJİYİ GÜNEŞTEN ELDE EDİYORLAR

İlçemiz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencileri Elektrik Öğretmeni Osman ULUS koordinesinde Güneş Enerjisinden elektrik üretmeye başladılar.  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Süleyman EKİCİ ve Şube Müdürü Yasin TEMEL okula yaptığı ziyarette faaliyeti yerinde görerek öğrencileri ve öğretmenleri tebrik ettiler.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Süleyman EKİCİ yaptığı konuşmada öğrencilerin çok güzel bir başarıya imza attıklarını belirterek farkındalık sağlamaya devam etmelerini söyledi.

METEM Elektrik Öğretmeni Osman ULUS sistemle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu.

           “ÇAL METEM Elektrik Elektronik Alanı 11. Sınıf öğrencileriyle Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde ederek aydınlatma, TV çalıştırma, cep telefonu şarj etme, şarjlı tornavida bataryasını şarj etme işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

             Bir ay önce Hançalar mahallesinde kurulan  Solar enerji santraline gezi düzenledik. Yaptığımız incelemeler ve aldığımız bilgiler ışığında okul müdürümüz Yunus Bey’le görüşerek okulumuzda uygulama yapmaya karar verdik.

         Panel, akü şarj göstergesi, akü ve inverter cihazından oluşan sistemi 480 TL ye temin ettik. Panelimiz 50 Watt, inverterimiz 300 Watt gücündedir. Okulumuz zayıf akım tesisatları uygulama laboratuarında 3 tane lambadan oluşan tesisat kurup, 2 tane priz ekledik. Lambalar toplam 48 Watt gücündedir. Prizlerden TV çalıştırabiliyor ve şarjlı akü bataryasını şarj edebiliyoruz.

          Sistemin elektrik tesisatının tamamını 11. Sınıf öğrencilerimiz kurdu. Zayıf Akım Tesisleri ve Elektrik Tesisat Projeleri dersinde elektrik tesisatı 10 ders saatinde kuruldu. Sistemin planlanması, kontrollerin yapılması ve aksaklıkların giderilmesiyle beraber yaklaşık bir hafta içinde sistemi çalışır hale getirdik.

               Biz şu anda bu sistemle güneş panelinden enerji elde edemediğimiz gece saatlerinde 10 saat boyunca lambalarımızı çalıştırabiliyoruz. Hava yağmurlu veya karlı bile olsa güneş panelimiz aküyü şarj etmeye devam etmektedir.

                 Sistemin kapasitesi arttırılarak buzdolabı, çamaşır makinası  gibi cihazlar çalıştırılabilir. Dikkat edilecek nokta çalıştıracağımız cihazların Watt cinsinden gücüdür.”

 

    Öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve okul yöneticilerimizi çalışmalarından dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

08-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-2015

Hükümet Konağı Kat2 Çal/DENİZLİ - 0 258 751 33 86

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.